Badanie ultrasonograficzne (USG) jest podstawową metodą diagnostyki obrazowej. Jest metodą bezpieczną dla pacjenta ze względu na brak promieniowania jonizującego, na które narażeni są pacjenci w przypadku badań rentgenowskich czy tomografii komputerowej. Jest badaniem nieinwazyjnym i może być wielokrotnie powtarzane.

W naszej przychodni komercyjnie można wykonać badania USG:

jamy brzusznej, tarczycy,  węzłów chłonnych, usg bioderek u dzieci i usg przezciemiączkowe.

Więcej informacji o terminach i cenach  uzyskacie Państwo w rejestracji pod nr telefonu 22/724 36 43 lub 22/724 3644.

Lek. med. Anna Perdeus
Samodzielny Publiczny Dziecięcy Szpital Kliniczny w Warszawie ul. Żwirki i Wigury 63A.  – badania usg u dzieci

 Lek. med. Krzysztof  Błaszczak – usg bioderek, brzucha u dzieci oraz ortopedyczne u dorosłych

Jak się przygotować do badania USG:

Proszę przynieść ze sobą niegazowany napój (woda, butelka z mlekiem u młodszych dzieci) – w czasie badania może zajść potrzeba napojenia dziecka;

Dzieci do 3 roku życia – nie wymagają specjalnego przygotowania. Dziecko może normalnie jeść – nie pozostawiamy dziecka na czczo! Dziecko najedzone, które przyjmuje posiłki o stałych porach, jest spokojniejsze i łatwiej współpracuje w trakcie badania; dziecko głodne jest niespokojne, płacze, połyka więcej powietrza – ocena narządów jamy brzusznej może być utrudniona;

Dzieci od 3 do 10 lat – powinny pozostać na czczo 2-3 godziny przed badaniem. W celu dokładniejszej oceny pęcherza moczowego – w miarę możliwości nie należy oddawać moczu przed badaniem (toaletę można odwiedzić po badaniu, nie przed!)

Starsze dzieci – w dniu poprzedzającym badanie zaleca się zachowanie lekkostrawnej diety oraz unikanie produktów powodujących powstawanie gazów w przewodzie pokarmowym (takie jak napoje gazowane, ciemne pieczywo, świeże warzywa i owoce, otręby). W dniu badania – pacjent pozostaje na czczo 3-4 godziny przed badaniem (dotyczy to także żucia gumy i picia kawy!). Ważne jest dobre wypełnienie pęcherza moczowego – należy wypić przynajmniej 1 litr niegazowanego napoju 1-1,5 godz. przed badaniem. W celu dokładniejszej oceny pęcherza moczowego – w miarę możliwości nie należy oddawać moczu przed badaniem (toaletę można odwiedzić po badaniu, nie przed!)

Przygotowanie do badania USG miednicy u dziewcząt (ocena jajników i macicy:

Ważne jest, aby pacjentka miała dobrze wypełniony pęcherz moczowy – należy wypić przynajmniej 1 litr niegazowanego napoju 1-1,5 godz. przed badaniem. W miarę możliwości nie należy oddawać moczu przed badaniem (toaletę można odwiedzić po badaniu, nie przed!).