Bilans zdrowia

Bilans zdrowia - co to?

Bilans zdrowia dziecka

Co sprawdza się podczas bilansów zdrowia dziecka?

  1. Noworodek – Sprawdzana jest dojrzałość neurologiczna, przeprowadza się odpowiednie badania, by wykryć ewentualne wczesne wady wrodzone, zachorowania.
  2. 2 rok życia – Sprawdza się rozwój fizyczny, uzębienie maluszka, bada się dziecko pod kątem ewentualnego wykrycia wad słuchu, wzroku, postawy.
  3. 4 rok życia – j.w.
  4. 6 rok życia – To badanie bilansowe ma na celu sprawdzenie, czy Twój maluszek jest gotowy, by uczestniczyć w zajęciach szkolnych, a także kwalifikuje go na ewentualne zajęcia ruchowe (np. gimnastyka korekcyjna).
  5. 10 rok życia – Oceniane jest przystosowanie malca do szkoły. Tzw. Ocena adaptacji szkolnej.
  6. 14 rok życia – Ocenia się przebieg dojrzewania płciowego, a także wykrywa się ewentualne przeciwwskazania do wykonywania zawodu.

Jak się przygotować do bilansu?

Powinnaś pamiętać, by zabrać wszystkie niezbędne dokumenty dziecka – książeczkę NFZ, ew. ubezpieczenie, jeśli masz jakieś zaświadczenia związane z przebytymi chorobami, ostatnie prześwietlenia, wypisy itp. – także je zabierz. Nie muszą być potrzebne, ale zawsze warto je mieć. Poza tym weź ze sobą także książeczkę zdrowia dziecka – tę, którą otrzymałaś w szpitalu po urodzeniu maluszka (oprócz książeczki NFZ).
Jeśli wybierasz się na bilans dwulatka, oprócz wyżej wymienionych rzeczy zabierz ze sobą także (jeśli malec nie załatwia się sam) pieluszki na zmianę oraz coś do picia dla malca. Dwulatek raczej nie wysiedzi w poczekalni, a w poradni dzieci zdrowych jest zazwyczaj bardzo ciepło. W związku z tym, ubierz go także odpowiednio- najlepiej na cebulkę.

Bilans dwulatka i czterolatka

O co spyta lekarz? Jakie badania wykona?
W pierwszej kolejności lekarz zmierzy i zważy Twoje dziecko, po czym przyrówna jego wzrost i wagę do siatki centylowej (statystyczna średnia). Sprawdzi także ustawienie stópek oraz ogólną postawę, sposób chodzenia malca. Później przyjdzie pora na ząbki – sprawdzi ich ilość, stan oraz spyta o pielęgnację. Następnie wzrok (czy dziecko nie ma zeza), słuch i mowę. Poza tymi czynnościami, lekarz może Cię spytać o samodzielność dziecka, czy pije i je samo, czy się załatwia na nocniczek. Dodatkowo o to, jak się bawi, jak komunikuje z Tobą oraz czy przesypia noc